Trwa Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią

Karmienie piersią, jest jedynym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci zapewniającym im optymalny stan zdrowia i rozwój. Kobieta ma dyspozycji perfekcyjny mechanizm zapewniający rosnącemu dziecku tyle pokarmu, ile potrzebuje. Co roku przypominają o tym środowiska popierające naturalne karmienie: lekarze, doradczynie laktacyjne, a przede wszystkim same matki!

Pokarm kobiecy jest substancją unikalną, żywą, dostosowującą swój skład w każdej chwili do potrzeb wzrastającego organizmu noworodka, niemowlęcia i małego dziecka. Jest wspaniałą, wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju substancją odżywczą, a dodatkowo zapewnia ochronę immunologiczną dziecku na cały okres karmienia, a nawet później.

Karmienie piersią to zadanie bardzo odpowiedzialne. Dlatego organizm kobiety powinien być do niego odpowiednio przygotowany – odżywiony i nawodniony. Nawyki te warto wprowadzić już w przed i w czasie ciąży i kontynuować podczas karmienia piersią: urozmaicone, regularne i lekkostrawne posiłki, około 2 litrów niegazowanych i niesłodzonych napojów dziennie oraz preparaty służące kobietom w tych szczególnych momentach.

Korzyści karmienia piersią? Oto najważniejsze z nich:

Emocjonalne:
Zapewnienie unikalnej, pozytywnej więzi między matką, a dzieckiem.
Świadomość dbałości o kondycję organizmu poprzez odpowiednią dietę, posiłki, kompozycję składników oraz regularność.

Zdrowotne:
Większa odporność na zachorowania: tak karmione niemowlę uznano za wzorzec wzrostu, zdrowia i rozwoju, z którym mają być porównywane inne metody żywienia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmić wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia, a następnie rozszerzając dietę dziecka kontynuować karmienie 2 lata lub dłużej.

Ekonomiczne, praktyczne:
Karmienie piersią jest tanie i wygodne. Mleko matki jest zawsze świeże, ciepłe, w każdej chwili gotowe do podania dziecku (w nocy, w podróży, u znajomych). Koszty są niewielkie (zdrowe odżywianie matki, ew. odciągacz pokarmu) w porównaniu z kosztami mleka modyfikowanego, akcesoriów do żywienia sztucznego.

Matki-karmicielki. Naturalne piękno

Matki karmiące piersią w przestrzeni publicznej wzbudzają skrajne emocje. A przecież karmiąc wiele miesięcy, nie sposób zamknąć się na ten czas w domu!  Matki karmiące bywały inspiracją artystów-malarzy, którzy uwiecznili je na swoich obrazach. Stanisław Wyspiański, Paul Cezanne, Pablo Picasso, Henri Matisse czy August Renoir – to słynni twórcy, którzy z wielkim namaszczeniem namalowali piękno pierwszych chwil macierzyństwa.

źródło: www.czasdzieci.pl

Mimo szczerych chęci i wsparcia, czasem musimy stawić czoła problemom, takim jak nawał pokarmu lub jego zastój, wklęsłe brodawki, zapalenie piersi. Szczęśliwe karmienie piersią jest jednak możliwe, a start z trudnościami wcale tego nie przekreśla. Położne w naszym szpitalu są wykwalifikowane w zakresie pomocy przy karmieniu tuż po porodzie- otaczają mamy opieką i wsparciem 🙂

Od 1990 zgodnie z ustaleniem UNICEF Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią przypada na pierwszy tydzień sierpnia. Celem inicjatywy jest promowanie karmienia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia dziecka w celu zapewnienia jego prawidłowego rozwoju. Światowy Tydzień Karmienia Piersią obecny jest już w 120 krajach.

2019-08-02T13:14:24+00:002 Sierpień, 2019|