Tegoroczny temat Finału WOŚP wypowiada walkę z sepsą czyli ciężkim stanem chorobowym zagrażającym życiu pacjentów. Najnowsze badania WHO potwierdzają, że to główna przyczyna zgonów na świecie.
Czym jest sepsa?
W wyniku silnego zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego dochodzi do ogólnoustrojowego zapalenia, którego błyskawiczny przebieg prowadzi do rozległych uszkodzeń tkanek i narządów w organizmie. Ten zespół kliniczny nazywany jest sepsą.
To choroba szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci.
„To bardzo ciężkie zakażenie, które potrafi zabrać dziecko ze świata zdrowych do nieżywych w ciągu kilku godzin. Baterie, które przenikają do krwi powodują uogólnione zakażenie ustroju. Mogą to być meningokoki czy pneumokoki. Okres niemowlęcy jest szczególnie niebezpieczny w kontekście zachorowania na sepsę. Choroba najczęściej objawia się (w początkowym jej stadium) gorączką, dziecko się gorzej czuje. Początkowo nic złego nie widać. Takim objawem, który pediatrów stawia na baczność jest pojawienie się wybroczyn na skórze. Mogą się one pojawiać znienacka. To jest już dowód na to, że dochodzi do uogólnionych zaburzeń ustroju. To się może nawet w ciągu kilku godzin zakończyć zgonem. W leczeniu sepsy nie ma czasu. Musimy działać błyskawicznie.
W ostatnim czasie spotykamy się z nowymi ciężkimi zakażeniami, które pojawiły się po Covidzie. To zakażenia paciorkowcem ropotwórczym.” – mówi prof. Jacek Wysocki (na zdjęciu poniżej)- kierownik Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego w Wielkopolskim Centrum Pediatrii a także konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.
Specjalny raport opracowała w 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia. Badania wskazują, iż sepsa jest przyczyną 20% wszystkich zgonów na świecie. Szacuje się, że 49 milionów ludzi zmagało się z sepsą, 11 milionów zmarło z jej powodu, a niemalże połowa przypadków dotyczyła dzieci (około 20 milionów chorych). Jak podaje WHO, w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.
Cel 31. Finału WOŚP – walka z sepsą
To jest Finał dla małych i dużych, zdrowych i chorych, słowem – dla każdego. Szczególną opieką i profilaktyką powinny być oczywiście objęte osoby predysponowane, z osłabioną odpornością, chorobami nowotworowymi, po terapiach onkologicznych, osoby starsze i dzieci, ale nie należy zapominać, że nawet zupełnie zdrowy człowiek może zapaść na sepsę.