Dziś niezwykle ważna data
23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
Jest to święto ustanowione przez Ministerstwo Zdrowia, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia i szukania pomocy.
Marta Tulińska – kierownik Zakładu Psychologii w SZOZ nad Matką i Dzieckiem (na zdjęciu w trakcie rozmowy z pacjentem), przygotowała na ten temat garść podstawowych, ważnych informacji, bardzo zachęcamy do przeczytania:
Depresja jest poważną chorobą, która dotyka coraz więcej osób w coraz młodszym wieku. Wbrew pojawiającym się w mediach informacjom, nie jest modą ani sposobem zwrócenia na siebie uwagi. Jest długotrwałym, pełnym cierpienia procesem, który może doprowadzić do śmierci. Szczególnie trudna do zdiagnozowania i leczenia jest depresja wśród młodzieży, ponieważ może czasami wyglądać podobnie do ADHD, zaburzeń zachowania – dziecko może mieć trudności z koncentracją uwagi, regularnym chodzeniem do szkoły, wstawaniem rano – często odbierane jest jako leniwe i sprawiające trudności wychowawcze. Pamiętajmy! Zawsze reagujmy, gdy zauważymy zmianę w zachowaniu dziecka – zmiany nastroju, porzucenie dotychczasowych zainteresowań, unikanie szkoły, izolowanie się od rówieśników, zaburzenia apetytu, snu, trudności z utrzymanie higieny osobistej. Jeśli dziecko prosi o pomoc psychologiczną, należy jak najszybciej poszukać pomocy np. w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Jeśli dziecko wypowiada myśli samobójcze, wymaga jak najszybszej oceny stanu psychicznego na psychiatrycznej izbie przyjęć.
W naszym Szpitalu obserwujemy każdego roku zwiększenie liczby hospitalizacji spowodowanych podjęciem próby samobójczej oraz obniżenie wieku dzieci dokonujących takich prób. W 2022 roku było to 80 hospitalizacji, a najmłodsza osoba miała 11 lat. Głównie są to przedawkowania leków – bardzo często łatwodostępnych (paracetamol, ibuprofen) lub przyjmowanych przez innego członka rodziny (leki nasenne, psychotropowe). Ponadto obserwuje się znaczny wzrost przyjęć dzieci po próbach samobójczych po zakończeniu zdalnego nauczania – od marca 2022. Miesiącami z największą ilością takich przyjęć był wrzesień (11 osób) i październik (15 osób), okres jesienny z reguły jest czasem, w którym obserwujemy spadek formy psychicznej u dzieci i młodzieży. W SZOZ nad Matką i Dzieckiem pacjenci i ich bliscy mogą liczyć na szybką pomoc psychologiczną w przypadku wystąpienia kryzysu psychicznego. Również w Szpitalu Św. Rodziny. Pomagamy też zorganizować konsultacje psychiatryczne realizowane w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. Każdą osobę traktujemy z szacunkiem i empatią.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję.
Mimo faktu, że choroba występuje bardzo często, osoby na nią cierpiące wciąż wstydzą się szukać pomocy. Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi.
Depresję można (i powinno się) leczyć.
Informacje na temat depresji:
Naszym pracownikom, pacjentom, ich rodzinom i bliskim, niezmiennie – życzymy dużo zdrowia
Na zdjęciach kadry z oddziałów Wielkopolskiego Centrum Pediatrii – jak widać pacjenci dodają sobie otuchy