4 marca – Światowy Dzień Otyłości

4 marca – Światowy Dzień Otyłości
BARDZO WAŻNY TEMAT 📢📢📢
Prognozy są niepokojące…
Otyłość jest chorobą, którą można leczyć. Jest definiowana jako nieprawidłowe i/lub nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej prowadzące do pogorszenia stanu zdrowia.
Jest określona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) mianem pandemii i ma zasięg ogólnoświatowy. Co trzecie dziecko w Europie ma nadmierną masę ciała. Polskie dzieci i młodzież są najszybciej tyjącymi na tle całej Europy, co jest bardzo niepokojące.
Badania potwierdzają, że bez leczenia. 60-80 % dzieci z nadmierną masą ciała. będzie chora na otyłość w wieku dorosłym.
Z otyłością powiązanych jest ponad 200 chorób i powikłań takich jak: zwyrodnienia stawów kolanowych, biodrowych, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, zaburzenia gospodarki lipidowej, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny, czy cukrzyca.
Paulina Smoczyńska, dietetyczka z SZOZ nad Matką i Dzieckiem, informuje:
Najczęściej identyfikowanymi nieprawidłowościami, które przyczyniają się do rozwinięcia otyłości jest brak spożywania śniadań przez dzieci, a co za tym idzie spożywanie zbyt dużej ilości jedzenia wieczorem; spożywanie wysokokalorycznych słodkich i słonych przekąsek, spożywanie posiłków słabej jakości bogate w tłuszcze nasycone i cukry proste, brak spożywania warzyw przez dzieci; zbyt mała ilość błonnika w diecie dzieci (m.in. pełnoziarniste produkty); picie gazowanych napojów, soków owocowych, wśród nastolatków również spożywanie energetyków!; zburzenie naturalnych mechanizmów odczuwania głodu i sytości; brak aktywności fizycznej i spędzanie zbyt dużo czasu przed ekranami telewizora, komputera czy smartphona.
Podstawowe znaczenie w terapii otyłości u dzieci i młodzieży ma:
– leczenie dietetyczne – modyfikacja ilościowa i jakościowa diety
– modyfikacja stylu życia, w tym odpowiednia aktywność fizyczna, prawidłowy sen
– w przypadku rozwiniętych powikłań otyłości włączenie odpowiednich leków
Kluczowe zarówno w prewencji, jak i leczeniu otyłości jest współpraca pacjenta i całej rodziny, ponieważ sama zmiana stylu życia, w tym nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej w dużym stopniu zahamowują rozwój zaburzeń metabolicznych. Ogranicza to czas leczenia oraz wystąpienie powikłań wynikających z otyłości i jest najtańszym sposobem przeciwdziałania tej chorobie.
Dbajmy o zdrowie swoje i naszych dzieci ! To bardzo ważne ❤️
Przy tej okazji zaglądamy do naszej szpitalnej kuchni. Działa ona od miesiąca. Cała ekipa, z szefem kuchni na czele, dba o to, aby do naszych pacjentów trafiały smaczne, ciepłe, zdrowe, odpowiednio zbilansowane posiłki. Zgodnie z najwyższymi standardami 💪
Kuchnia codziennie wydaje ok 300 posiłków 👏
2023-03-04T12:06:28+00:004 marzec, 2023|
Oceń nas