W czwartek 19 września Szpital św. Rodziny zaprosił lekarzy z innych ośrodków, by mogli obserwować dwa zabiegi usuwania guzów nerek za pomocą nowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci.

Szpital św. Rodziny to aktualnie jedyna placówka w rejonie wielkopolskim, w której wykonuje się tego typu zabiegi. Pacjenci mogą korzystać z nich od okołu roku. Mimo braku refundacji tej procedury przez Narodowy Fundusz Zdrowia, operacje pozostają dla nich bezpłatne. Jest to możliwe dzięki wsparciu i przychylności dyrekcji szpitala oraz pakietowi narzędzi robotycznych zakupionych przez Urząd Marszałkowski. Placówka konsekwentnie inwestuje w nowoczesne technologie, które oferują pacjentom szybszy powrót do zdrowia i lepsze efekty terapeutyczne.

Zabiegi połączone ze spotkaniem szkoleniowym przeprowadzane zostały przez doświadczony zespół operacyjny (w składzie: Adam Nowakowski, Jan Sporny, Anna Dulian, Pielęgniarki, Joanna Przybylska, Maciej Nowak, Beata Ambroży) pod przewodnictwem lek. Adama Nowakowskiego, operatora robotycznego, były okazją do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem zdobytym przez personel szpitala.

Wydarzenie miało na celu nie tylko demonstrację nowoczesnych możliwości systemu robotycznego, ale również promowanie chirurgii robotycznej. –  Chcemy nie tylko leczyć pacjentów na najwyższym poziomie, ale także szerzyć wiedzę na temat zalet chirurgii robotycznej. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest wymiana doświadczeń między ośrodkami. To spotkanie pozwala specjalistom z innych szpitali przyjrzeć się, jak wygląda operacja z użyciem robotów, co może zachęcić ich do wdrażania takich technologii u siebie – komentuje lekarz Adam Nowakowski.

Zespół Szpitala św. Rodziny to grupa wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy w ciągu ostatniego roku zdobyli ogromne doświadczenie w operacjach wspomaganych przez roboty. Lekarze, pielęgniarki stale doskonalą swoje umiejętności, uczestnicząc w międzynarodowych konferencjach oraz współpracując z innymi ośrodkami w Polsce. Chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami ze specjalistami z innych ośrodków, także podczas tego typu spotkań praktycznych.

Operacje robotyczne, choć wymagają specjalistycznego sprzętu i zaawansowanego szkolenia personelu, stają się standardem w leczeniu schorzeń nowotworowych na całym świecie. Jednym z najważniejszych atutów chirurgii robotycznej jest precyzja, która pozwala chirurgom na dokładniejsze usuwanie zmian chorobowych przy minimalnym naruszeniu zdrowych tkanek. Tego typu zabiegi znacząco skracają czas rekonwalescencji pacjenta, co oznacza szybszy powrót do normalnego życia.

Niestety w Polsce refundacja operacji robotycznych wciąż pozostaje ograniczona. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie robotyczne zabiegi prostatektomii. W 2023 roku Szpital św. Rodziny wykonał najwięcej operacji robotycznych z powodu raka prostaty w Wielkopolsce.

#SZOZnMiD #SzpitalŚwRodziny