Oddział Chirurgii i Leczenia Oparzeń
Lokalizacja
Wielkopolskie Centrum Pediatrii, poziom +1
Kierownictwo Oddziału
dr n. med. Anna Jażdżewska
Kierownik Oddziału
Edyta Wygryz
Pielęgniarka Oddziałowa
Kontakt
Kierownik oddziału:
Dyżurka lekarska :
Pielęgniarka Oddziałowa:
Zapisy i przyjmowanie na oddział
W celu ustalenia terminu przyjęcia do szpitala można zgłaszać się:
Planowany termin przyjęcia podawany jest, o ile to jest możliwe, w momencie zgłoszenia, jeżeli nie ma możliwości podania terminu przyjęcia w momencie zgłoszenia (w celu ustalenia terminu konieczna jest konsultacja z lekarzem), pacjent zostanie poinformowany o planowanym terminie przyjęcia telefonicznie.
Do planowych zabiegów operacyjnych kierowani są pacjenci, u których nie jest konieczne wykonanie zabiegu w trybie pilnym. Właściwe przygotowanie do zabiegu ma na celu zminimalizowanie u państwa dziecka możliwych powikłań związanych ze znieczuleniem, zabiegiem operacyjnym jak również umożliwia szybszy powrót do pełnego zdrowia. Prosimy o zapoznanie się i zastosowanie do poniższych zaleceń:
W wyznaczonym dniu przyjęcia do Szpitala prosimy o zgłoszenie się do Izby Przyjęć, Wielkopolskie Centrum Pediatrii, poziom 0, w godzinach 7:30-11:00.
Przyjęcie dziecka do Szpitala wymaga obecności opiekuna ustawowego (rodzica).
Do przyjęcia do Szpitala niezbędne jest podanie numeru pesel pacjenta, prosimy o jego przygotowanie.
W dniu przyjęcia dziecko nie musi być na czczo.
Uprawnienia do świadczeń zdrowotnych
Uprawnienia pacjenta do świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego weryfikowane są na podstawie numeru pesel pacjenta.
W przypadku braku potwierdzenia uprawnień przez system EWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców), pacjent / opiekun ustawowy pacjenta ma prawo złożyć oświadczenie o prawie do świadczeń zdrowotnych lub okazać się dokumentem potwierdzającym to prawo.
O oddziale
Oddział leczy dzieci z całego Województwa Wielkopolskiego z powodu stanów nagłych jak urazy kończyn, jamy brzusznej, klatki piersiowej i oparzeń łącznie z oparzeniami rozległych okolic ciała wraz z oparzeniami elektrycznymi. Leczymy też oparzenia chemiczne przewodu pokarmowego. Podczas leczenia oparzeń stosujemy najnowocześniejsze rodzaje opatrunków i usuwania martwicy.
Zakres działalności
W ramach ostrego dyżuru
prowadzimy operacje jamy brzusznej z powodu ostrego zapalenia wyrostka, wgłobienia jelita lub niedrożności.
Wykonujemy planowe zabiegi
z zakresu podstaw chirurgii dziecięcej jak wnętrostwo, przepukliny powłok ciała, stulejka, żylaki powrózka nasiennego.
Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są za pomocą technik tradycyjnych i często też laparoskopowych.
Prowadzimy leczenie zachowawcze
naczyniaków u dzieci Propranololem jak i zabiegowe laserem.
W leczeniu złamań
stosujemy zespolenia śródszpikowe, niezwykle pomocne we wcześniejszym uruchamianiu pacjenta. Już podczas pobytu w oddziale po operacji włączamy usprawnianie pod czujnym okiem rehabilitantów.
Dzięki obecności chirurga plastycznego
wykonujemy zabiegi z zakresu wad rozszczepowych wargi i podniebienia, korekty odstających uszu, jako jeden z niewielu szpitali w Polsce przeprowadzamy zabiegi opadających powiek u dzieci.
We współpracy chirurgów z chirurgiem plastykiem prowadzimy usuwanie szpecących zmian skórnych jak i znamion u dzieci.
Prowadzimy leczenie rozległych ran zmiażdżeniowych,
w leczeniu których wykorzystujemy techniki przeszczepów skórnych i plastyki płatów skórnych.
Prowadzimy leczenie zachowawcze
naczyniaków u dzieci Propranololem jak i zabiegowe laserem.
Poszerzyliśmy ofertę o zabiegi z zakresu urologii dziecięcej,
pomagające w diagnostyce wad układu moczowego – cystoskopia, operacje urologii dziecięcej – wodonercza i moczowodu olbrzymiego oraz leczenie pęcherza neurogennego w postaci podawania Botoxu do pęcherzowo.
Współpraca chirurga plastyka i urologa w zakresie wad cewki moczowej – leczenie operacyjne spodziectwa.
Planujemy poszerzenie możliwości operacyjnych o zabiegi z zakresu neurochirurgii jak wady czaszki – plastyki czaszki i wady kręgosłupa – kotwiczenie rdzenia kręgowego, usuwanie zmian czaszki.
W razie potrzeby pacjenci konsultowani są przez lekarzy:
Szpital zapewnia dostęp do badań tomografii komputerowej, RTG, USG, EEG, EKG, echa serca, prób wysiłkowych, badań endoskopowych: w tym gastroskopii i kolonoskopii oraz badań laboratoryjnych.
Prawo do uzyskiwania informacji
Zgodnie z Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowia pacjenta posiada osoba wskazana (upoważniona) przez pacjenta lub jego przedstawiciel ustawowy.