Blok Porodowy
Lokalizacja
Szpital św. Rodziny
Blok porodowy
Nowoczesny blok porodowy został oddany do użytku w 2016 roku.
W jego skład wchodzą:
Wszystkie sale posiadają własny węzeł sanitarny.
Blok porodowy dysponuje nowoczesną salą do wykonywania cięć cesarskich.
Położna oddziałowa
mgr Grażyna Witkowska
Przygotowanie do przyjęcia do szpitala
Dokumenty do porodu są bardzo ważne podczas pakowania się do szpitala.
Torba do szpitala powinna być spakowana jakiś czas (kilka tygodni) przed wyznaczonym terminem porodu. Powinny się w niej znaleźć:
Na czas porodu i pobytu w szpitalu będą potrzebne:
Resztę rzeczy uszykować w torbie na powrót do domu:
Przyda się też telefon komórkowy i aparat fotograficzny.
Dla taty wymagany jest zestaw jednorazowy: fartuch, ochraniacze na buty (sprzedawane są w szpitalu).
Przyjęcie na blok porodowy obejmuje:
Wejście do Izby Przyjęć znajduje się od strony ul. Bogusławskiego. Najpierw zapraszamy pacjentki do rejestracji, w celu założenia dokumentów, potem do położnych (gabinet 0/07) na dalsze czynności przygotowujące do przyjęcia do szpitala i na badanie lekarza.
Od godziny 19 do 7 rano, proszę kierować się do gabinetu 0/07- tam położne zakładają dokumentację i przyjmują pacjentki.
Rejestracja w godzinach nocnych jest nieczynna.
Dla wszystkich naszych „słodkich” przyszłych i obecnych pacjentek, udostępniamy informację o diecie cukrzycowej. Są one opisane w jasny, zrozumiały i ciekawy sposób. Na stronie internetowej Szpitala Klinicznego Karowej w Warszawie znajduje się gotowy plik do pobrania.
Serdecznie zachęcamy zainteresowanych do lektury:
Uprawnienia do świadczeń zdrowotnych
Uprawnienia pacjenta do świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego weryfikowane są na podstawie numeru pesel pacjenta.
W przypadku braku potwierdzenia uprawnień przez system EWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców), pacjent / opiekun ustawowy pacjenta ma prawo złożyć oświadczenie o prawie do świadczeń zdrowotnych lub okazać się dokumentem potwierdzającym to prawo.
Rodząca może korzystać z aktywnych form porodu (przy braku przeciwwskazań) z użyciem:
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
Podczas pobytu na sali porodowej nie można jeść, można pić lub podawane są kroplówki nawadniające.
Jeżeli poród kończy się zabiegowo lub przez cięcie cesarskie,
osoba towarzysząca czeka w miejscu wskazanym przez personel. Ma możliwość zobaczenia noworodka i rodzącej po zabiegu. Pacjentka po porodzie fizjologicznym pozostaje na sali porodowej z dzieckiem przez 2 godziny (obserwacja poporodowa). Następnie przekazywana jest na pododdział położniczy.
Położnica po cięciu cesarskim przebywa w sali dla pacjentek po porodach powikłanych od 6 do 12 godzin. Noworodek może przebywać razem z matką (jeżeli nie ma wskazań wymagających przekazania go na Oddział Noworodkowy).
Pomoc psychologiczna w Szpitalu Św. Rodziny
W szpitalu
W naszym szpitalu każda pacjentka ma prawo do uzyskania pomocy psychologicznej. Odbywa się to w następujący sposób:
- o potrzebie rozmowy z psychologiem prosimy poinformować personel Oddziału
- personel kontaktuje się z psychologiem i zleca konsultację psychologiczną
- konsultacja psychologiczna odbędzie się w ciągu 24 godzin od zgłoszenia takiej potrzeby
Godziny pracy psychologów w oddziałach szpitalnych:
poniedziałek – piątek: 8:00-14:30
Po zakończeniu hospitalizacji
Jeśli po zakończeniu hospitalizacji pojawi się potrzeba rozmowy z psychologiem i/lub psychiatrą, można nawiązać kontakt z instytucjami poniżej:
- Poradnie Zdrowia Psychicznego (w każdej dzielnicy Poznania). Do psychologa ze skierowaniem od dowolnego specjalisty, do psychiatry nie jest wymagane skierowanie (świadczenia w ramach umowy z NFZ).
- Punkt Interwencji Kryzysowej – ul. Niedziałkowskiego 30, tel. 61 835 48 65, 61 835 48 66 – całodobowo, bezpłatnie, bez skierowania.
- Poradnia Psychologiczna przy GPSK UM u. Polna 33, Poznań, tel. 61 8419 311 – budynek poradni szpitala. Psycholog przyjmuje w środę g. 12:00 – 15:00. Pomoc bezpłatna, bez skierowania.
Galeria
Prawo do uzyskiwania informacji
Zgodnie z Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowia pacjenta posiada osoba wskazana (upoważniona) przez pacjenta lub jego przedstawiciel ustawowy.